اخبار کوتاه

مدیر جهاد کشاورزی فریدونکنار خبر داد: : توزیع هزار تن کود شیمیایی کشاورزی در فریدونکنار/ برگزاری 114 کلاس آموزشی ترویجی در روستاها

1396/04/25

توزیع هزار تن کود شیمیایی کشاورزی در فریدونکنار/ برگزاری 114 کلاس آموزشی ترویجی در روستاها

مدیر جهاد کشاورزی فریدونکنار از توزیع هزار تن کود شیمیایی کشاورزی و همچنین برگزاری 114 کلاس آموزشی ترویجی در روستاهای این شهرستان خبر داد.

محمدرضا ضیائی با بیان اینکه به منظور رفع نیاز کشاورزان برای تولید محصولات کشاورزی، در سه ماهه نخست امسال بیش از یک هزار تن کود شیمیایی از طریق کارگزاران توزیع کود در این شهرستان توزیع شده است، اظهار کرد: این میزان شامل 717 تن اوره، 110 تن فسفات و 184 تن پتاس بوده است.

وی افزود: انجام این اقدام مهم و فراهم بودن شرایط لازم تولید و همچنین بهره گیری کشاورزان از راهنمایی ها و هدایت های فنی کارشناسان مراکز خدمات موجب بهبود کمی و کیفی محصولات کشاورزی به خصوص برنج شده است.

مدیر جهاد کشاورزی فریدونکنار توجه به تاریخ تولید و انقضاء کود و داشتن گواهی ثبت از موسسه خاک و آب کشور را ضروری دانست و تصریح کرد: نام شرکت سازنده و توزیع کننده داخلی و خارجی نیز باید به طور مشخص روی برچسب بسته بندی ثبت و قابل رؤیت باشد.

این مسئول بیان کرد: در سه ماهه نخست امسال به منظور کنترل آفت مگس میوه مدیترانه‌ای در سطح حدود 38 هکتار با تله و فرومون ردیابی انجام و تعداد 50 عدد کارت زرد نیز بین باغداران به منظور ردیابی آفت مذکور توزیع شد.

ضیائی با اشاره به اینکه مگس میوه مدیترانه ای یکی از آفات مهم و خطرناک است، ادامه داد: این آفت چند­نسلی بوده و در شرایط مساعد می تواند در تمام طول سال زاد و ولد کند.

وی تغییر رنگ در محل تخم­ریزی آفت بر روی میوه، ایجاد پوسیدگی و لهیدگی میوه در اثر فعالیت لارو آفت مگس میوه مدیترانه ای و در نهایت ریزش میوه را از علائم خسارت آفت مذکور برشمرد و خاطرنشان کرد: نظافت باغ و معدوم کردن میوه های آلوده به نحوی که تخم ها و لاروهای آفت قادر به ادامه زندگی نباشند، از اهمیت زیادی برخوردار است.

مدیر جهاد کشاورزی فریدونکنار به تشریح روش‌های مبارزه پرداخت و گفت: مبارزه با استفاده از فرومون، انواع تله، کارت زرد و ماده جاذب پروتئین هیدرولیزات انجام شده است.

این مسئول اظهار کرد: به همه باغداران توصیه می شود عملیات برداشت میوه به طور تمام کمال صورت گیرد، میوه های با کیفیت پایین به هیچ عنوان روی درختان رها نشوند، در بعضی سال ها به دلیل پایین بودن قیمت محصولات باغی، باغداران راغب به برداشت کامل میوه نبوده که در این حالت طغیان جمعیت آفت در منطقه اتفاق می افتد و در خصوص میوه مرکبات، تاکید می شود هیچ میوه ای به ویژه نارنج در پایان فصل زمستان روی درختان باقی نماند.

ضیائی افزود: در شروع فصل زراعی جدید که بهار سال آینده است، زمانی که حشرات کامل از مرحله شفیرگی خارج می شوند و به دنبال میزبان مناسب برای تخم گذاری می گردند، این میوه های باقی مانده از فصل قبل هستند که نقش میزبان انتقالی را ایفا کرده و در واقع نسل اول آفت روی این میوه ها پرورش یافته و سپس خود را به میزبان های جدید می رساند.

وی تصریح کرد: در سه ماهه نخست امسال به منظور کنترل آفت مگس میوه مدیترانه‌ای در سطح حدود 38 هکتار با تله و فرومون ردیابی انجام و تعداد 50 عدد کارت زرد نیز بین باغداران به منظور ردیابی آفت مذکور توزیع شد.

مدیر جهاد کشاورزی فریدونکنار از برگزاری 114 کلاس آموزشی ترویجی در این شهرستان خبر داد و بیان کرد: بیش از  دو هزار بهره بردار روستایی در این ایام آموزش های لازم را فرا گرفتند.

ضیائی با اشاره به اهمیت آموزش و ترویج در بخش کشاورزی، ادامه داد: ترویج و آموزش کشاورزی به عنوان یکی از مهم‌ترین ارکان و پایه‌های کشاورزی نوین و دانش‌محور می‌تواند نقش موثری در بهبود شرایط زندگی بهره‌برداران داشته باشد.

مدیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه پتانسیل های بالقوه بخش کشاورزی بیانگر ظرفیت بسیار بالای کمی و کیفی تولیدات کشاورزی است، خاطرنشان کرد: نباید نقش آموزش و ترویج را در راه رسیدن به توسعه‌ی پایدار در بخش کشاورزی نادیده گرفت.

این مسؤول با بیان اینکه حضور گسترده بهره برداران روستایی در نماز جماعت روستا بستر مناسبی را برای مروجان کشاورزی فراهم می کند تا نسبت به برگزاری کلاس های آموزشی در مساجد اقدام کنند، گفت: در ایام مبارک رمضان 114 کلاس آموزشی و ترویجی با موضوعات کنترل بیولوژیکی آفت ساقه خوار برنج، مدیریت آبیاری در مزرعه، مبارزه با آفات زراعی و باغی، بیمه محصولات کشاورزی، تغذیه گیاهی برنج برگزار شد و دو هزار و 860 بهره بردار روستایی در این زمینه ها آموزش های لازم را فرا گرفتند.

برو به بالا